DO TOHO!

První domácí zápas sezony.

Partneři AC Sparta Praha: Tipsport, T-mobile, Generali Česká pojišťovna, Fortuna liga

Poslechněte si ke čtení Béčko preview!

Před zápasem jsme mluvili s trenérem Michalem Horňákem, Karlem Tvarohem a Martinem Suchomelem.

v Prostějově

Druhým soupeřem sparťanské rezervy bude ve druhé lize moravský Prostějov. Tým vedený Jiřím Jarošíkem přicestuje na Strahov ve druhém kole a béčko vyzve v neděli 1. srpna od 10:15.

Autor: Jakub Pláteník

První sportovní klub z Prostějova, města patnáct kilometrů vzdáleného od Olomouce, hraje druhou nejvyšší soutěž od roku 2018, kdy postoupil z MSFL. O několik let dříve však klub řešil existenční problémy. Od sezony 95/96 až do roku 2003 hrával Prostějov druhou ligu pod názvem SK LeRK Prostějov, avšak následně ukončil své působení kvůli nevyhovujícímu stadionu. Následovaly sestupy až v klubu došlo na rozsáhlé změny spojené i se změnou názvu na 1. SK Prostějov. V dalších letech prostějovští působili pouze v mládežnických soutěžích a chybělo mužské družstvo. Až v sezoně 2010/11 naskočil tým do IV. třídy a nastartoval vzestup prostějovského fotbalu. Pro sezonu 2016/17 patřil Prostějov mezi druholigové mančafty, avšak pouze na rok. Následoval pád zpět do MSFL, ale jak tým spadl, tak se zase rychle vyhoupl zpět a od roku 2018 Prostějov hraje F:NL.

Největší úspěchy datuje Prostějov do předválečného období, kdy v letech 1935 a 1937 získal dva bronzy. Za druhé světové války si v Protektorátní nejvyšší soutěži v sezoně 1941/42 polepšil ještě o jedno místo.

V minulém ročníku F:NL získal Prostějov 43 bodů, když za sebou nechal o bod Viktorii Žižkov a skončil na třetím místě druhé ligy. Prostějovští vstřelili celkem 40 branek, z nichž se o polovinu postarala trojice Kopřiva (8 gólů), Matoušek (7 gólů) a Zlatohlávek (5 gólů). Nejlepší střelec Kopřiva byl i nejvytěžovanějším hráčem kádru s 2057 minutami na hřišti. Velký počet minut nasbírala i trojice devatenáctiletých – Omale, Jurásek a Plíchal, kteří dostali na hřišti od trenéra Pavla Šustra přes 1500 minut každý. Trenér Šustr sázel v minulém ročníku F:NL hlavně na mladé hráče. V kádru měl pouze dva hráče nad 30 let – obránce Aleše Schustera a Martina Suse. Jde o jmenovce sparťanského odchovance, který aktuálně působí v Příbrami.

Do sezony 2020/21 však Prostějov povede již nový trenér – Pavel Šustr přijal nabídku slovenské Senice a na jeho místo nastoupil muž se čtyřmi sparťanskými tituly – Jiří Jarošík. Ten se vrátil do ČR po trenérském působení ve Slovinsku v Cejle a již ve druhém kole F:NL vyzve rezervu Sparty. Asistentem Jarošíka je další známá tvář českých ligových trávníků, a to dlouholetý kapitán Teplic – Tomáš Hunal. V kádru Prostějova najdeme zajímavé tváře, jako je další bývalý sparťan Petr Jiráček, zkušený Aleš Schuster, odchovanec strahovské akademie Milan Kadlec nebo talentovaný mládežnický reprezentant Vasil Kušej. Zajímavostí je, že i v curriculum vitae trenéra sparťanského A-týmu Pavla Vrby najdeme Prostějov, avšak ne v trenérské sekci. Jako hráč působil v Prostějově v letech 1981–1982.

Zápas druhého kola FNL mezi Spartou B a Prostějovem je na programu v neděli 1. srpna od 10:15 na Stadionu Evžena Rošického.

fotografie: 1.FK Příbram

zdroj 1.FK Příbram

Výhra na úvod

Béčko prožilo minulý víkend úspěšný start do druhé ligy. Z Chrudimi si odvezlo výhru 1:0. Pod tu se gólem podepsal Václav Sejk. František Kotek pak chytil pokutový kop.

Autor: Tomáš Polanský

minulý zápas

Rezervu doplnili dva hráči A-týmu – brankář František Kotek a obránce Adam Gabriel. Kapitán Lukáš Vácha sledoval duel ze střídačky.

Sparta byla v prvním poločase aktivnějším týmem, žádnou ze svých šancí ale neproměnila. Neprosadili se ani domácí, a tak se šlo do šaten za stavu 0:0.

Minulý zápas

V druhé půli hned z první větší příležitosti udeřila Sparta. V 55. minutě přišel dlouhý nákop do vápna a domácím se nepodařilo míč uklidit do bezpečí. Ten se odrazil k Václavu Sejkovi, který poslal sparťanský B-tým do vedení.

Chrudimi se naskytla velká příležitost na zvrat třináct minut před koncem. Červak fauloval ve vápně a následovala penalta. Sparťanský obránce byl navíc po druhé žluté kartě vyloučen. Míč si vzal kapitán Chrudimi Petr Rybička. Vystřelil k pravé tyči, brankář Kotek však jeho záměr vystihl a balon vyrazil!

Chrudim měla v závěru utkání převahu, Sparta se ale dobře bránila a sama hrozila z brejků. Nic dalšího už se ale nestalo, a Sparta si tak do tabulky zapsala tři body.

min-zapas

Zelený život

F:L

PŘÍŠTÍ ZÁPASY
SPARTY

Příští utkání B-týmu 08.08. 17:00 Varnsdorf - Sparta Praha B, 15.08. 10:30 Sparta Praha B Žižkov