SPARTA
DO TOHO!

Michal Sáček:
Střídání postů? Jsem hlavně rád, když hraju

Partneři AC Sparta Praha: Tipsport, T-mobile, Generali Česká pojišťovna, Fortuna liga

Tipsport - Vsaďte si a sledujte každý zápas Sparty live

Adidas

Poslechněte si ke čtení magazínu první díl historického podcastu Legendy S.


Tentokrát se blíže seznámíte s Oldřichem Nejedlým, nejlepším střelcem mistrovství světa 1934.

Střídání postů? Jsem hlavně rád, když hraju

Pro Michala Sáčka bude začínající sezona už jeho sedmou ve Spartě, což z něj činí jednoho z nejzkušenějších sparťanů. Proto bylo logické, že do prvního vydání magazínu Sparta do toho! sezony 2021/2022 jsme si na rozhovor vybrali právě jeho.

Autor: Lukáš Pečeně

Michal Sáček

Jsi jeden ze služebně nejstarších hráčů ve Spartě. Jak to vnímáš?

Je to docela zvláštní pocit. Ani mi to nepřijde, že jsem tady tak dlouho. Možná je to tím, že jsem měl sezony, kdy jsem toho tolik neodehrál, takže v součtu nemám zas až tolik zápasů. Ale je to divné, je mi 24 a jsem tady jeden z nejdéle působících hráčů.

Michal Sáček

Je to v něčem jiné, když už klub tak dobře znáš?

Už nejsem vyjukaný kluk, jako když jsem přišel. První roky jsem to tu poznával, hráče, trenéry, prostředí. Teď už vím, že týmu musím něco odevzdat, že se to ode mě čeká. Vím, že celou kariéru mě trápí, že nemám čísla, to bych chtěl zlepšit. Na tom se snažím pracovat.

V uplynulém období jsi toho hodně odehrál na pozici pravého obránce, odkud se góly dávají těžko. Jak se ti tam hrálo?

Moje univerzálnost je výhodou pro trenéra, který mě může využít na více postech, tím pádem jsem třeba v minulé sezoně byl v sestavě prakticky pořád. Nevýhoda ale je, že se pořád cítím jako střední záložník, a právě tam můžu nejlépe využít svoje dovednosti. Zahraju i jinde, ale necítím se tam nejlíp. Ale vždycky jsem to bral tak, že jsem hlavně rád, že hraju. A ať budu hrát kdekoliv, tak budu spokojený.

Michal Sáček

Těšíte se na start ligy?

Každopádně. Je znát, že už nám soutěžní zápasy chybějí. Ve Vídni jsme to odstartovali, škoda, že jsme nedotáhli nadějné utkání do lepšího konce, ale všechno je otevřené. Jsme odhodlaní začít ligu vítězně a pak postoupit přes Rapid.

Na ligové zápasy může chodit víc diváků než v minulé sezoně. Těšíš se také na zaplněnější stadion?

Věřím, že teď už se to bude jenom zlepšovat a fanoušků bude na stadionech moci být čím dál víc. Určitě to pro nás v sobotu bude hodně příjemné, mít zpátky v hledišti tolik lidí. Už na konci sezony bylo těch pár tisíc lidí znát, je to obrovský rozdíl oproti prázdnému stadionu. Doufám, že co nejdřív bude plno.

Michal Sáček

Celý rozhovor s Michalem Sáčkem si přečtěte v tištěné verzi magazínu Sparta do toho! Tu zakoupíte před nedělním zápasem s Olomoucí.

Michal Sáček
Michal Sáček

T-mobile

Generali

SPARTA VS OLOMOUC

SOBOTA 24. ČERVENCE 19:00

GENERALI ČESKÁ POJIŠŤOVNA ARENA

První domácí zápas nové sezony je tady!

Sparta se v prvním kole FORTUNA:LIGY utká doma s Olomoucí. Staronovým trenérem Sigmy je Václav Jílek, který před dvěma lety vedl do nového ročníku jako trenér Spartu. Po téměř roce a půl se Generali Česká pojišťovna Arena může zaplnit alespoň z 50 %.

Autor: Prokop Rímský

Sigma Olomouc

Pro zajímavost, v sezoně 2019/20 chodilo na domácí zápasy Sparty v průměru 11 422 diváků. Od té doby sehrála Sparta bezpočet zápasů za zavřenými dveřmi nebo s minimálním počtem diváků. Nyní konečně se může počet fanoušků na Letné alespoň přiblížit k průměrné návštěvnosti před dvěma lety. Na Letnou totiž může dorazit 9000 fanoušků, doufáme, že budete mezi nimi a nenecháte si první duel v novém ročníku ujít. Vstupenky na zápas kupujte ZDE. Než se do ochozů vydáte, přečtěte si všechny důležité informace.

Poprvé se na Letné v ostrém zápase představí letní posily Casper Højer a Jakub Pešek. Většinu sparťanů čeká konfrontace s bývalým trenérem Václavem Jílkem, který se Sigmy ujal před touto sezonou. Jílek na Letné působil od léta 2019 do února 2020. Před tím trénoval čtyři roky právě Olomouc.

Sigma v přípravě sehrála 7 zápasů. Čtyřikrát vyhrála, dvakrát remizovala a jednou odešla poražena. V minulém ročníku obsadila deváté místo. Jarní duel na Andrově stadionu byl vůbec tím prvním na lavičce Sparty pro trenéra Pavla Vrbu.

Podrobné představení našeho soupeře najdete v tištěné verzi magazínu Sparta do toho! Ten koupíte před zápasem na obvyklých místech za 49 Kč.

Sigma Olomouc

SOUPISKA AC SPARTA PRAHA

BRANKÁŘI

1 Florin Nita
29 Milan Heča
40 František Kotek
Dominik Holec

OBRÁNCI

3 Ondřej Čelůstka
Adam Gabriel
5 Dominik Plechatý
19 Lukáš Štetina
Matěj Polidar
Filip Panák
28 Tomáš Wiesner
32 Andread Vindheim
33 Dávid Hancko
41 Martin Vitík

ZÁLOŽNÍCI

6 Filip Souček
7 David Moberg Karlsson
8 David Pavelka
9 Ladislav Krejčí
10 Bořek Dočkal - kapitán týmu
11 Martin Minčev
16 Michal Sáček
Jakub Pešek
Jan Fortelný
36 Adam Karabec
37 Ladislav Krejčí

ÚTOČNÍCI

Václav Drchal
Matěj Pulkrab
20 Adam Hložek
39 Lukáš Juliš

TRENÉŘI

Pavel Vrba
Luboš Loučka
Zdeněk Bečka
Michal Špit
Martin Ticháček

AC Sparta Praha
AC Sparta Praha
AC Sparta Praha

PRE: Jsme energie tohoto města

PŘEDSTAVENÍ SOUPEŘE

SK Sigma Olomouc

SK Sigma Olomouc

Rok založení:
1940

Domácí stadion:
ANDRŮV STADIÓN

Kapacita stadionu:
12 474 diváků

Umístění v sezoně 2020/21:
9. místo

Nejlepší umístění:
2. místo
(1995/1996)

Andrův stadion
Sigma Olomouc

SK Sigma Olomouc

SOUPISKA SK Sigma Olomouc

BRANKÁŘI

1 Jan Stejskal
31 Jakub Trefil
33 Matúš Macík

OBRÁNCI

21 Michal Vepřek
25 Martin Hála
32 Vít Beneš
19 Radek Látal
4 Roman Hubník
22 Florent Poulolo

ZÁLOŽNÍCI

23 Tomáš Zahradníček
34 Lukáš Greššák
15 Ondřej Zmrzlý
11 Pablo González
6 Jáchym Šíp
5 Kryštof Daněk
7 Radim Breite
29 Patrik Slaměna
12 Jan Sedlák

ÚTOČNÍCI

10 Jakub Yunis
16 Martin Nešpor
13 Mojmír Chytil
9 Pavel Zifčák
18 Jan Fiala
17 David Vaněček
14 Antonín Růsek

Sigma Olomouc
Sigma Olomouc

1986

1986

1990

1990

2005

2005

2010

2010

2014

2014

2015

2015

2019

2019

2021

2021

Item 1 of 8

1986

1986

1990

1990

2005

2005

2010

2010

2014

2014

2015

2015

2019

2019

2021

2021

Steillman: Fashion for life

Renomia - Postaráme se o pojištění jakékoliv oblasti Vašeho života

Autor: Prokop Rímský

Divadlo a fotbal mají hodně společného

JIŘÍ PLACHÝ

Jiří Plachý pochází z herecké rodiny. Od roku 1970 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Sehrál zde bezpočet skvělých rolí. Mimo jiné v inscenaci Brouk v hlavě, která se hrála 20 let a měla 363 repríz. Jeho hlas provází celou řadu dokumentů o druhé světové válce, nadaboval také například Císaře Palpatina ve Star Wars. Ikonický je jeho dabing Jonathana Frakese v seriálu Věřte nevěřte. Sparťanské Věřte nevěřte vám nabízíme od začátku této sezony a hlas fanouška Sparty Jiřího Plachého nemohl chybět.

Jak dlouho fandíte Spartě?

Spartě fandím od doby, kdy jsem prokoukl. Divné na tom je, že jsem bydlel nad stadionem Slavie a tam mě nikdy nenapadlo jít. Tak jsem musel jezdit přes celou Prahu na Spartu. Ani nevím, jestli je fandění Spartě dědičné nebo proč jí vlastně fandím.

Co vás tedy přivedlo k tomu, že jste začal fandit Spartě?

Protože je železná! Mě hlavně k fandění klubům nebo čemukoliv jinému přivádělo, když to lidé pomlouvali. Dřív se říkalo, že Sparta je bolševická, a oni přitom jenom uměli hrát fotbal. Tenkrát se klub musel jmenovat Spartak Praha Sokolovo a mě to všechno hrozně štvalo. Když je v podzemí kampaň proti něčemu, tak já mám tendenci s tím sympatizovat. Ale zase ne fanaticky. Když Sparta prohrála, byl jsem smuten, když vyhrála, byl jsem šťasten. Ale zase ne moc, život je o něčem jiném. (směje se)

Pamatujete si na svůj první zápas na letenském stadionu?

Mohlo mi být tak 13 let a bylo to derby proti Slavii. Nevím, jak to přesně skončilo, ale Slavia byla ponížena.

Jaký je váš oblíbený hráč ze současného kádru Sparty?

Mám rád Bořka Dočkala. Když ho poslouchám, je znát, že je velice inteligentní a má to v hlavě srovnané.

Spousta herců má ráda fotbal. Čím si myslíte, že to je?

Mám pocit, že to má hodně společného. Divadlo funguje, když je dobře nazkoušené, a o fotbale to platí vlastně taky. Nedávno jsem slyšel jednoho fotbalového experta, který řekl, že mančaft funguje lépe, když tam nejsou velké primadony, ale jde spíš o soudržný tým. Třeba Mbappé je vynikající. Když jsem ho viděl před třemi lety na mistrovství světa, bylo mu devatenáct a říkal jsem si, že to je nádhera. Dneska už mám pocit, že má moc velký nos. A já to můžu posoudit, podívejte se na můj. (usměje se)

Co se vám vybaví, když vidíte tuhle fotku?

Jiří Plachý - druhý zprava v horní řadě

Jiří Plachý - druhý zprava v horní řadě

Ta fotka je z utkání herců Sparty proti hercům Slavie. Tehdy tam chytal Pavel Spálený. O chudákovi se říkalo, že to je nejlepší brankář mezi herci a nejlepší herec mezi brankáři. (směje se) Ten mě strašně zničil. Trvalo mi, než jsem se probojoval za něj do branky, protože tam jsem mohl kouřit. Já jsem byl oblíbený tím, že jsem si tam postavil židli, vzal jsem si popelník a cigára. A jak trochu odběhli, tak už jsem seděl a kouřil. No, milovali mě za to… Když jsme hrávali fotbal někde na venkově, tak jsem si dal i víno a o poločase jsem nevěděl čí jsem a kde jsem.

Máte nějakou historku, která se váže k téhle fotce z letenského stadionu?

Oni mě dali na levé křídlo k té mase lidí na tribuně. Já jsem stál za půlkou a nudil jsem se, protože jsem to neuměl. Najednou mi někdo poslal dlouhý centr, v ofsajdu jsem nebyl, vybíhal jsem z naší půlky. Přede mnou už byl jen Spálený a míč. Já do toho kopl, teď jsem za balonem utíkal a utíkal. Nejdřív jsem ještě mohl a jak se blížilo vápno, tak už ne. Myslel jsem si, že chcípnu. Předkopl jsem si balon a on pomalým krokem šel a míč mi vzal. Já jsem sklidil tak strašný pískot… Už jsem prostě nemohl. Tak to je z tohoto zápasu. Pamatuji si, že mě pak hrozně rozbolela hlava a Jiřina Bohdalová mi sháněla nějaké prášky. (směje se) To je strašné, jak tohle vykládám… Asi už jsem starý jak Metuzalém. (směje se)

Celý rozhovor s hercem Jiřím Plachým si můžete přečíst v tištěné verzi magazínu Sparta do toho!

Jiří Plachý
Jiří Plachý

AAA

Envos

Sparta Club
Členové Sparta Clubu si popovídali se zástupci vedení klubu

Být členem Sparta Clubu přináší různé výhody. Uplynulý víkend se konalo setkání těchto členů s představiteli klubu. Členové Sparta Clubu se mohli zeptat na cokoliv, co je zajímá z prostředí Sparty.

Autor: Tomáš Polanský

FC Baník Ostrava

V sobotu 17. července čekalo na členy Sparta Clubu setkání s představiteli Sparty. Akce probíhala přímo na hlavní tribuně Generali Česká pojišťovna Areny. Před fanoušky seděli sportovní ředitel Tomáš Rosický, marketingový ředitel Kamil Veselý a ředitel komunikace Ondřej Kasík. Ti otevřeně odpověděli na různé dotazy a otázky aktivních členů Sparta Clubu.

Velká část dotazů směřovala na sportovního ředitele Tomáše Rosického, který otevřeně hovořil např. o zdravotním stavu hráčů, aktuálním složení kádru a přibližoval také dění okolo prodlužování smluv s hráči či mluvil o obdržených nabídkách na mladé talenty.
Velký prostor byl věnován také rezervnímu týmu Sparty, který bude hrát od nové sezony druhou nejvyšší fotbalovou soutěž. „Jsem rád, že béčko bude hrát druhou ligu. Je to dobré pro rozvoj mladých hráčů, protože někteří z nich už přerostli třetí ligu, ale ještě nejsou připraveni, aby hráli nejvyšší soutěž. Druhá liga je proto pro ně ideální,“ vysvětlil bývalý hráč Arsenalu.


Členy Sparta Clubu zajímaly dotazy ohledně stadionu. „Došlo k vylepšení stadionu, například co se týče nových obrazovek a ozvučení. Kromě toho prošly úpravami sektor vlajkonošů a sektor hostí, abychom zajistili větší bezpečnost pro naše fanoušky. Navíc jsme tímto krokem vytvořili víc prostoru pro sparťany na tribuně, konkrétně o 1500 míst,“ řekl ředitel marketingové komunikace Kamil Veselý.


V kalendáři pro následující sezonu občas dochází ke kolizi mezi fotbalovou a hokejovou Spartou. Kamil Veselý danou situaci řeší se zástupci hokejového klubu. Spolu se snaží dosáhnout toho, aby lidé měli možnost vidět všechny zápasy a o žádný duel nepřišli.


Během celé akce panovala uvolněná a přátelská atmosféra. Závěr akce byl spojen s tombolou, kde si vylosovaní šťastlivci převzali výherní ceny.
Kapacita Sparta Clubu na sezonu 2021–2022 je již téměř naplněná. Pokud se také chcete účastnit podobných akcí a získat řadu dalších benefitů, tak neváhejte a registrujte se.

Alexandria

N-Gastro

Letní příprava Sparty pohledem čísel

Fotbalisté Sparty odehráli během letní přípravy tři přípravné zápasy s českými týmy v domácích podmínkách. Následně odcestovali na soustředění do Rakouska, kde je prověřila čtyři zahraniční mužstva. Na následujících řádcích se podíváme na statistické údaje z celé přípravy.

Autor: Tomáš Polanský

Letní příprava Sparty pohledem čísel

V prvním přípravném utkání si Sparta změřila síly s třetiligovým Sokolem Hostouň. Zápas skončil jednoznačným vítězstvím 8:1 v náš prospěch. Následující dvě utkání se hrála v upraveném hracím čase: 4x30 minut. V obou sparťané nastoupili proti českým druholigovým mužstvům. Nejprve porazili Duklu Praha 7:0 a pak si poradili s SK Líšeň 1:0.

Sparta se následně v rámci přípravy přesunula na devět dní do rakouského Bad Kleinkirchheimu. Tam je čekaly čtyři přípravné duely. Sparťani si připsali shodné vítězství 4:1 s ruským prvoligovým celkem Arsenal Tula a rakouským třetiligovým klubem SV Spittal. První a jediná prohra v přípravě přišla s účastníkem play-off uplynulého ročníku Evropské ligy, Wolfsbergerem AC. Rudí nestačili na rakouský tým a prohráli 2:3. V generálce na nový soutěžní ročník sparťani vyzvali ruský tým FK Dynamo Moskva. V utkání se sedmým týmem uplynulého ročníku ruské Premier League se zrodila remíza 2:2.

Góly

Sparta skórovala během přípravy 28krát. O branky se postaralo 13 různých hráčů. Nejlepším střelcem přípravy se stal Matěj Pulkrab s pěti góly. Čtyři zásahy si připsal Laco Krejčí. Třikrát skórovali Minčev, Karabec a Polidar. Dvě branky mají na svém kontě Karlsson a Wiesner. Po jednom gólu přidali Juliš, Drchal, Hancko, Sáček a LK37.

Sparta byla výrazněji gólovější v druhých poločasech. Celkem 21 z 28 zaznamenaných branek padlo v druhých polovinách zápasů.

Naopak sparťanští brankáři inkasovali 8 branek. Z toho 6 jich padlo v prvním poločase.

Brankáři

Do přípravných zápasů zasáhli čtyři brankáři. František Kotek odchytal 90 minut a Milan Heča 150 minut. Nejvíce vytíženými brankáři byli Dominik Holec a Florin Nita, kteří si připsali shodně po 225 minutách.

Letní příprava
Letní příprava
Letní příprava

F:L

F:L

Autor: Tomáš Polanský

Očima stážisty: JAKÉ JE TO STÁŽOVAT NA SPARTĚ?

Sparta se od tohoto léta rozhodla přijmout do svých řad stážistu. Jde o první krok, který vede k vytvoření stážového programu pro mladé nadějné studenty, kteří by chtěli zažít práci pro největší fotbalový klub v Česku.

Jmenuji se Tomáš Polanský a toto léto jsem ukončil studium žurnalistiky. Ještě během studia jsem se rozhodl, že bych rád stážoval v některém z předních evropských fotbalových klubů, protože mám velmi blízký vztah k fotbalu, ale i sportu jako takovému. Program Erasmus+ nabízí možnost pro studenty jít na absolventskou stáž, kterou jsem chtěl využít. Oslovil jsem proto Spartu, klub s bohatou historií, ke kterému jsem měl odmalička blízký vztah. Po zaslání životopisu a motivačního dopisu se mi z klubu ozvali v krátkém časovém sledu. Následoval pohovor, kde si mě trochu „proklepli“ a vysvětlili mi, v čem by spočívala moje práce. Byl jsem z toho natolik okouzlen, že jsem bez váhání řekl: můžete se mnou počítat.

První dny na Spartě

Už při vstupu do útrob stadionu byla všude cítit bohatá historie klubu. Fotografie, loga, plakáty. Kolegové mě přijali velmi dobře, přičemž se mi snažili poradit se vším, co se dalo. Velkým zážitkem bylo setkání s fotbalovou legendou Tomášem Rosickým. Trochu jsem byl nervózní při prvním setkání, ale ukázalo se, že je úplně v pohodě a dá se s ním normálně promluvit. Podobně jsem se dostával do kontaktu s hráči, kteří mají svoji kabinu o patro níž. Toto vše umocňovalo mé nadšení a odhodlání v práci.

Náplň stáže

Mým hlavním úkolem je pomáhat contentovému oddělení, což znamená, že se podílím na obsahu, který se dostane k fanouškům. Mezi obsah, který content tým vytváří, patří různé články (i v anglickém jazyce), videa, reportáže nebo výstupy z tiskových konferencí. Rovněž pořizuje rozhovory s hráči a členy realizačního týmu. Rád bych během své roční stáže poznal dění v klubu co nejblíže. Z toho důvodu vypomáhám i jiným oddělením. Takto jsem se podílel například na dražbě o pomoc obětem postižených tornádem na Moravě. Kromě toho jsem se zúčastnil focení hráčů pro novou sezonu a tvoření hráčských gifů.

Zajímavá byla pro mě i akce Sparta opening., kdy došlo k zahájení nové sezony, představení hráčů, nových posil, maskota a sledování otevřeného tréninku. Velmi se mi tento koncept líbil, přičemž si na stadion našlo cestu mnoho fanoušků, troufám si říct, že ve větším počtu, než tomu bývá na slovenských stadionech během sezony. Pár dní na to bylo na stadionu na Letné zorganizováno setkání členů Sparta Clubu s představiteli Sparty, se kterými v uvolněné atmosféře vedli poutavou debatu na různá témata.

Z dalších aktivit, na kterých pracuji, bych zmínil pomoc při organizování turnaje Nadačního fondu AC Sparta Praha, do kterého mají možnost se zapojit různé firmy a instituce. Kromě toho se podílím na vymezení stážového programu, který chce klub v následujících letech vybudovat. Všechny tyto činnosti mi dávají lepší obraz o tom, jak funguje zákulisí velkého fotbalového klubu, jakým Sparta bezpochyby je.

Setkání s hráči

Zajímavými byla pro mě i setkání s mnoha hráči, které jsem dosud viděl jen na obrazovkách v televizi. Rovněž trenér Pavel Vrba, který působil v týmu MŠK Žilina, tedy v mém rodném městě, kde zanechal velmi silnou stopu a předváděl s týmem jeden z nejlepších fotbalů, na jaké si v Žilině lidé pamatují. Speciálním bylo pro mě setkání i s Dávidem Hanckem, se kterým jsem hrával v mládežnických kategoriích v akademii MŠK.

Cíle

Myslím, že při všem, co děláme, je dobré si stanovit cíle, které bychom se měli snažit dosáhnout. Jak už jsem zmínil, rád bych se dozvěděl co nejvíc o tom, jak vlastně funguje velký fotbalový klub zevnitř. Kromě toho chci samozřejmě na sobě pracovat, zdokonalit se v různých činnostech a naučit se novým věcem, abych vykonával veškerou zadanou práci tak, aby se mnou byli spokojeni jak nadřízení, tak já sám. Tím bych chtěl položit základy stážového programu a rozvíjet ho do budoucna, aby se více nadějným studentům dostalo stejné možnosti, jakou já zažívám právě teď.


Očima stážisty
Očima stážisty

Crestyl

NH Hotel

Nabídka fanshopu

MIKINA SPARTA STYLE RUDÁ ZIP

Nakupuj ve fanshopu
nebo online

Fashop Letná

NAKUPUJ ONLINE
www.fanshopsparta.cz

PŘÍŠTÍ ZÁPASY
SPARTY


Příští utkání A-týmu AC Sparta Praha – Rapid Vídeň (28.7. od 20:30) FC Slovan Liberec – AC Sparta Praha (31.7. od 19:00)
AC Sparta Praha - MFK Chrudim (24. 7. od 10:15), AC SpartaPraha - 1. SK Prostějov (1. 8. od 10:30)

F:L
F:L

FORTUNA:LIGA Hlasujete pro hráče utkání na fortunaliga.cz
Tipsport